YEME KORKUSU NEDİR?

Yeme korkusu, yeme bozukluklarının 4 alt grubundan birisidir. Bu çocuklar yemek yemeği reddederler. Çocuk, kaşığı, mama sandalyesini veya biberonu görür görmez ağlamaya başlar ve aşırı kaygılıdır. Yemeğe karşı kusma, öğürme, öksürme gibi belirtiler, sofradan kaçma gibi davranışlar gösterebilir. Ağız, burun, boğaz ve yemek borusunda belirgin hassasiyetleri olur. Bu beslenme güçlüğü, yemek borusu cerrahisi sonrası veya tıkanma, kusma, zorla yedirilme gibi onu korkutan bir beslenme deneyimi sonrası veya gastroözofajeal reflüsü olan çocuklarda daha sık görülür. Aşırı zorlayıcı ve baskı içeren yemek yedirme deneyimleri de bu bozukluğun gelişmesine neden olur. Bizim toplumumuzda en sıklıkla gördüğüm sebepler reflü ve zorlayıcı besleme yöntemleridir. Bu çocuklarda ciddi düzeyde büyüme-gelişme gerilikleri gözlenebilir.

Neler yapılabilir?

Tedavi nedene yönelik olarak her hastaya göre değişir. Eğer neden reflü ise öncelikle reflünün tedavi edilmesi gerekir. Eğer anne-bakıcı çocuk arasında zorlayıcı yeme ilişkisi varsa bu durum düzeltilmelidir. Neden ortadan kaldırıldıktan sonra her çocuğun yaşına ve neleri yemek isteyip, neleri istemediğine göre tedavi planı ayarlanır. Örneğin katı gıdaları yemek istemiyorsa sıvılarla başlanır sonra aşamalı olarak normal gıdalara geçiş yöntemleri uygulanır. Bu çocuklarda durumun ciddiyetine göre psikolojik destek de alınabilir.

Yapılmaması gerekenler nelerdir ? 

Kesinlikle yemek yemesi için zorlama ve baskı yapmayın ! Bu çocuğun daha çok korkmasına ve yemekten uzaklaşmasına sebep olur. Zaman içerisinde yemek dışındaki konularda da anne çocuk ilişkisinin bozulmasına ve çatışmaya yol açar.