NEDEN UYKU BOZUKLUKLARI SORUN OLARAK KABUL EDİLMİYOR ?

Dünyada yıllardır uyku bozukluğu ile ilgilenen merkezler ve çok sayıda yayın olmasına rağmen ülkemizde bu sorun son yıllarda dikkat çekmeye başlamıştır. Maalesef ülkemizde çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitiminin içerisinde uyku bozukluğu ve çocuklarda uyku düzenin nasıl olması gerektiği anlatılmıyor. Fakat bu sorun sıklıkla karşımıza çıkıyor. Aileler bu konuda çaresiz kalıyor ve başvuracak bir merkez bulmakta güçlük çekiyorlar. Kendi oğlumda da benzer sıkıntıları yaşadım ve 5 aylıkken uyku eğitimi vererek sorunu çözdükten sonra bu konuyla daha yakından ilgilenmeye başladım.

HER BEBEĞİN UYKU DÖNGÜSÜ FARKLIDIR

Bebekler, fiziksel aktivite miktarlarını, uyku sürelerini ve ağlama sürelerini etkileyen bireysel özelliklerle doğarlar. Bazı bebekler daha az ağlarlar, daha kolay ve yardımsız uykuya dalarlar. Buna karşılık çok ağlayan, kendini sakinleştiremeyen, uykuya dalmakta güçlük çeken bebekler de vardır. Bu durumda kendinizi suçlamayın bu bebeğin mizacıyla ve bireysel özellikleriyle ilgilidir. Fakat her bebek-çocuk uyku eğitimi ile ihtiyacı olan düzenli uykuya kavuşabilir.

UYKU BOZUKLUĞUNUN ERKEN TANISI ÖNEMLİDİR

Bebeklerdeki ve çocuklardaki düzensiz uyku alışkanlıklarının tedavisi önemlidir. Bebeğiniz ne kadar küçükse uyku problemini düzeltmek de o kadar kolay olacaktır. Eğer düzeltilmezse inatçı bir biçimde devam eder. Uyku bozuklukları, bebeğin/ çocuğun dikkatsiz, konsantrasyon yeteneği düşük, agresif ve mutsuz olmasına yol açar. Sağlıklı bir uyku gelişen bir beyin için çok önemlidir.

UYKU BOZUKLUĞU İLE BAŞA ÇIKILABİLİR

Uyku düzensizliğinin ortaya çıkmasını önlemek bütün anne-babaların yapabileceği bir şey. Fakat bu erken başlamayı ve bebeğin uyku ritimlerine dikkat etmeyi gerektiriyor. Bebekler 3-4 aylık olduktan sonra iyi uyumayı öğrenmeye başlayabilirler. Uyku bozukluğu ortaya çıkmışsa bunun için bebeğin/çocuğun yaşına göre değişen çözüm önerileri aileyle birlikte bir plan dahilinde uygulanmalıdır.

Uyku düzensizliğinden başka uyku bozuklukları da vardır: uyurgezerlik, gece terörü, horlama-uyku apnesi. Her birinin sebebi ve çözüm yolları farklıdır. Uyku bozukluklarında önemli olan sorunun erken farkına varmak ve çözüm için uygun seçeneği aile ile birlikte uygulamaktır.