KOLİK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Kolik, bebeklerin %5-19’unda görülen, bebek 2-3 haftalık olduğunda başlayan ve 4. ayına kadar süren, tekrarlayıcı tarzda huzursuzluk ve 2-3 saat süren, durdurulamayan ağlama nöbetleridir. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda koliğin sebebi bulunamadı. Bu ağrının barsak gazı veya beslenme ile ilişkisi gösterilemedi. Anne sütü veya mama ile ilişkisi de tespit edilemedi.

Peki ne yapılabilir ?

Öncelikle tıbbi bir neden olup olmadığı belirlenmelidir. Sadece koliğe bağlı bir ağlama ise şu bilinmelidir ki dünyada koliğin sebebi veya kesin tedavisi bulunmuş değildir. Bu durum insanı umutsuzluğa itebilir fakat şunu düşünmelisiniz ki kolik geçici bir durumdur ve hiçbir bebekte kalıcı bir hasar yaratmaz. Ağlama süresini kısaltıcı ve rahatlatıcı yöntemler ve tedaviler vardır:

* Sırtüstü yatırmak her zaman daha çok ağlamaya sebep olur. Kucaklanmak ve yüzü aşağı bakacak şekilde elinizin üstüne karnını koyarak yatırmak veya bebeğe göre değişen farklı taşıma şekilleri daha az ağlamasını sağlar.

* Banyo iyi gelebilir.

* Aç olmadığı halde devamlı emmek isteyebilir ama bu rahatlama sağlamaz aksine emzirme bitiminde daha şiddetli ağlamaya devam eder. Devamlı emmek isteyen bebekler için emzik kullanımı rahatlatıcı olur, ağlama süresini kısaltır.

* Saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi, aspiratör..vb aletleri çalıştırmak fayda sağlar.

* Şiddetli durumlarda anti kolik ilaçlar denenebilir (doktora danışarak).

* İki tane, şiddetli koliği olan bebek annesi olarak, en faydalı metodun ” baby sling/ baby wrap” adı verilen annenin bebeğini kucağında taşıma yöntemi olduğunu düşünüyorum. Kolikli bebekler anne karnında olma hissiyle rahatlıyorlar ve baby wrap de bunu en iyi sağlayan metoddur. Bebeğinizi bu şekilde sakinleştirip uyutabilirsiniz. Kolikli bebekleri yatağında uyuturken de yarım kundak dediğimiz kundaklama çok fayda sağlar. Daha uzun süre ve rahat uyurlar. Her iki yöntem de eski klasik yöntemlerin işe yaradığını ve deneyimler sonucu ortaya çıktığını gösteriyor ve Amerika-Avrupa’da birkaç senedir kullanılıyor. Herkese koliksiz günler dilerim…

Dr. Gülben EFES