Bebeğim sadece püre yiyor, pütürlü gıdaları yutamıyor !

Püre haline getirilmiş yiyecekler kaşıktan yenebilecek kıvamdadır ve çiğnemeye gerek yoktur. Altı-dokuz ay arasında çiğnemesi gereken hiçbir şey yememiş olan, eline hiçbir yiyecek verilmemiş olan bebeklerin çiğneme becerisi çok zor gelişir.

Bu bir çocuğun devamlı kucakta taşınıp 2 yaşına kadar yürüme şansı verilmemesi ile aynı anlama gelir. Kaşıkla püre olarak yedirilen yiyecekler ağzın arka kısmına doğru gittiği için direkt yutulur, çiğneme olayı devreye girmez.

Böyle alışan bebeklere kaşıkla pütürlü veya katı yiyecekler verildiğinde de çiğnemeden yutmaya çalışır ve öğürme refleksi harekete geçer. Kaşıkla beslenen bebeklerin, boğazının tıkanmasını nasıl engelleyeceğini anlaması zordur. Bu bebekler kendi kendine yerse ( eliyle veya kaşıkla) yiyecekleri önce ağızlarının ön kısmında çiğnemeyi ve sonra yutmayı öğrenirler.

Bu geçiş döneminde uygun besinler, tutum önerileriyle beraber uygulanırsa başarı sağlanıyor. En önemlisi de yeme sorunları ortaya çıkmadan doğru bir şekilde ek gıdaya geçiş sağlanırsa bu sıkıntılar hiç yaşanmıyor.

Dr. Gülben EFES