ATEŞLİ ÇOCUK

• Basit ateşli havale zeka geriliği yapmaz ve epilepsiye (sara nöbetine) neden olmaz.

• Ateşi düşürmek iyileşme sürecini hızlandırmaz.

  • Ateş, mikropları öldürmede vücuda yardımcı olur.

Eğer çocuğunuzun özel bir hastalığı (örneğin kronik bir hastalığı ya da doktorunuz tarafından ateşin belli derecenin üzerine çıkmaması gerektiğini belirttiği bir hastalığı) yoksa;

Aşağıdaki basamakları uygulayarak ateşini düşürebilirsiniz.

1. Bir aydan büyük çocuklarda koltuk altından 38,5 derece ve üstü, makattan (anüsten) 39 derece ve üstü vücut ısısının düşürülmesi gerekir. Bu durumda çocuğunuza ateş düşürücü ilacını uygun dozda ve sürede verin (sadece soğuk uygulamayla ateş düşürülmez).

2. Ardından çocuğunuzu soyun ve ılık duşun altına sokun ya da ılık suyu tüm vücuduna temas edecek şekilde avucunuza doldurarak dökün ya da bir kabı (örneğin bir leğeni) 5 parmak yüksekliğinde ılık su ile doldurun, çocuğu içine oturtun, önüne eğleneceği bir kaç oyuncak koyun ve omuzlarından tüm vücuduna yayılacak şekilde su dökün. Leğenin içinde biriken su ısınacağı için bu suyu arada boşaltın. Bu işlemi 15 dakika boyunca yapın. Siz bu işlemi yaparken çocuğunuzun ağlaması, bacaklarının ve ellerinin morarması ve soğuk olması genel durumu bozulmadıkça normaldir, endişelenmeyin. Ilık su uygulaması esnasında çocuğunuzun ağlaması ateşini yükseltmez. Bu yanlış bilinen bir durumdur. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus ılık su ile ateş düşürme yaparken ağlıyor diye çocuğunuzu sürekli kucağınıza almayın, sizin vücut ısınızla ateşi daha da yükselir. Su uygulaması yaparken çok titrerse suyu biraz daha ılık yapın, titremesi vücut ısısını arttırır.

3. 10-15 dakika yukarıda anlatıldığı gibi ılık su uygulaması yaptıktan sonra ev ortamı çok soğuk değilse üzerini kurulamadan ve çıplak olarak çocuğunuzu 15 dakika dinlendirin.

4. Bu işlem sonrasında ateşini tekrar ölçün. Ateş düşürücüler 30 dakika – 1 saat arasında etki göstermeye başlar. Ölçtüğünüz ateş 1 aydan büyük çocuklarda koltuk altından 38 derece ve üstü, makattan (anüsten) 38.5 derece ve üstü ise bu uygulamayı tekrar edin ve sonra tekrar ateşini ölçün. Ateşi kontrol altına aldıktan sonra çocuğa ince ve bol kıyafetler giydirerek, bol su içirmek ve ateşini takip etmek yeterlidir.

Dr. Gülben EFES